Teroristické útoky a vlny migrantov v Európe

21. novembra 2015, krasny, Nezaradené

V poslednej dobe sú média plné informácií o teroristických útokoch a o príleve ďalších migrantov, ktorí prichádzajú do Európy. Prvé útoky atentátnikov v Paríži potvrdili obavy a bezpečnostné riziká, ktoré súvisia s existujúcou migračnou krízou v Európe. Na tieto útoky zareagovalo Francúzsko odplatnými bombovými náletmi na pozície Islamského štátu. Majú tieto odplatné nálety vôbec zmysel ? Osobne si myslím, že situácia by sa mala riešiť tam, kde vzniká, takže na jednu stranu ich chápem, ale na druhú stranu, pri náletoch je vysoká pravdepodobnosť zabitia aj nevinných ľudí.

Dňa 18.11. 2015 francúzska polícia vykonala niekoľko domových prehliadok podozrivých, ktoré skončili odpálením jednej teroristky, ktorá použila pásovú výbušninu. Vraj sa jednalo o mladú ženu. Našťastie nepridala ďalšie ľudské obete na účet Islamského štátu. Celkovo táto situácia zmieta celú Európu. Ďalším príkladom obáv z terorizmu je zrušenie futbalových zápasov.

Celkovo je situácia nestabilná a veľa ľudí odsudzuje moslimov, no netreba ich hádzať všetkých do jedného vreca. Všetky výskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina moslimov odmieta také vražedné činy, aké predvádzajú bojovníci Islamského štátu. Ale menšiny, ktoré terorizmus neodmietajú, nie sú zanedbateľné. Bohužiaľ veľa prichádzajúcich moslimov, môže byť zo základní Islamského štátu, ktorí si prešli vojenským výcvikom, nielen ako používať zbrane, ale majú aj výborné strategické myslenie. Títo ľudia sú veľmi nebezpeční. No ich odhalenie je zdĺhavé a často sa o nich dozvieme, až keď je neskoro.

Myslím, že pod svetlom nových okolností, ktoré sa vyskytli v EU, zmenili postoj k migrantom viaceré štáty. Jasným dôkazom je zmena postoja Nemecka a samotnej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Už ich nevítajú s takou „otvorenou náručou“ ako predtým a zmenili sa aj podmienky prijatia pre nich ako migrantov. Bežným ľuďom sa často zdalo, že dotáciami ako im poskytovali, ich tam doslova pozývajú. Samozrejme teraz je už všetko inak.
Pochopiteľne, aj ja vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým tragédií v Paríži, len jednej veci nerozumiem, a to sociálnym sieťam. Hneď po útokoch boli zaplavené rôznymi statusmi, fotkami a dokonca aplikáciami na podporu Francúzka. Čo ma na tom zaráža je fakt, že keď spadlo ruské lietadlo s ruskými cestujúcimi, tak tieto veci tam chýbali. V oboch prípadoch si to odniesli obyčajní a nevinní ľudia. Predsa len je to život ako život a napriek dnešnej spoločnosti, má najväčšiu hodnotu na svete.

Celkovo som rád, že naša vláda a náš pán premiér Fico majú odmietavý postoj k migrantom. Predsa len ide o ľudí s inou vierou a inými zvykmi a tradíciami, čo nemusí byť problém. Aj keď by nemuseli byť hrozbou, človek nikdy nevie, čo príde. Podľa prieskumov je toto názor zhruba 80 % opýtaných na Slovensku. Dedukujem z toho to, že takýto postoj vlády bol hlavne kvôli bezpečnosti občanov a v záujme nás ako slovenského národa. Viaceré krajiny nás za to odsudzovali. Teraz po udalostiach v Paríži sa postoje krajín menia. Ako z histórie vyplýva, vždy sa zásadné rozhodnutia robili neskoro, keď už niekto prišiel o život. Preto buďme obozretní, nikto nevie, čo toto všetko prinesie. Je len na nás všetkých, aby sme mysleli pozitívne a snažili sa predísť vojne, pretože vojna sa nikdy nemení, vždy si to odnesú nevinní.